شنبه 14 مرداد‌ماه سال 1385 ساعت 07:32 ق.ظ

 

 SCIRUS   توسط شرکت Elsevier (کارگزا و ناشر معروف در زمینه های علمی و پزشکی) فراهم شده است، منحصراً روی وب سایتهای با محتوای علمی متمرکز شده است. صفحات وبی که در موضوعات غیر از علمی هستند، در پایگاه اطلاعاتی Scirus نمایه نمی شوند.

این موتور جستجو علاوه بر وب سایتهای علمی، محتویات بیش از 1200 مجله علمی درون خطی که عمدتاً متعلق به انتشارات Elsevier است، را جستجو می کند. بدین گونه توسط یک میانجی به تعدادی از بهترین صفحه های علمی روی وب و دستیابی مستقیم به بیش از 1.5 میلیون مقاله درون خطی امکان پذیر می گردد.

موتور جستجوی Scirus  را بخاطر نمایه سازی منابع ذیل:

 6.6 million full-text articles from ScienceDirect   &  17.3 million Medline citations via PubMed

368,000 articles from PubMed Central  &   13,000 full-text articles from BioMed Central

 برای یک جستجوی ترکیبی در وب سایتهای علمی و مقالات مجلات داوری شده تخصصی، بهترین گزینه انتخاب پیش روی  کتابداران کتابخانه های بیمارستانی و کتابخانه های پزشکی می توان به شمار آورد.

نتایج جستجو در Scirus به دو بخش تقسیم شده اند. در بخش اول منابع وب دسترس پذیر رایگان، در بخش دوم نتایج، مقالات مجلات علمی(اگرچه دسترسی به متن کامل مقالات Elsevier بدون اشتراک امکان پذیر نیست، ولی نتایج جستجو Scirus شامل عناوین مقالات و چند خط از متن که محتوایش را نشان بدهند.) از طریق این موتور جستجو خیلی از اطلاعات علمی آشکار می گردد، بطوریکه حتی برخی از این اطلاعات آزادانه در دسترس نیستند.

عمق جستجو برای فایلهای Microsoft Word & PowerPoint   و PDF   بسیار بیشتر از موتورهای جستجوی عمومی است.                       http://www.scirus.com/srsapp/

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo